YARDIM

ADAYLARIN SIKÇA SORDUĞU SORULAR

ADAYLARIN SIKÇA SORDUĞU SORULAR

1-) Bölümler hakkında nasıl bilgi alabilirim?

https://tercihrehberligi.com adresine gir; anasayfadaki "Tercih Yapmak İstiyorum" butonuna tıkla; tercih başvuru formunu doldur. Hayalini kurduğun okul ve bölümde öğrenim gören rehberimiz seni arasın. Ondan bölüm hakkında bilgi alabilir, aklına takılan tüm soruları ona yöneltebilirsin.

 

2-) Tercih Rehberliği ücretli mi?

Tercih Rehberliği Projesi tamamen gönüllü olarak yürütülmektedir. Bu sebeple kullanıcılardan herhangi bir ücret istenmemektedir. 

 

3-) Sıralamam x binde. Acaba tercihlerimi nasıl yapmalıyım?

Tercih Rehberliği üniversite ve bölümler hakkında bilgi paylaşımında bulunmak için kuruldu. Bu sebeple rehberlerimiz özellikle bölüm bilgilendirmelerinin dışına çıkmamakta. Tercih Rehberliği'nden faydalanmak için tercihrehberligi.com adresine girip tercih formunu doldurman gerekiyor. Böylece sistem seni en kısa sürede en uygun adaylar ile eşleştirebilir.

 

4-) X bölüm kaç puanla alıyor?

Bölümlerin taban puan ve sıralamaları ile ilgili tüm sorularınız için https://yokatlas.yok.gov.tr/ adresinden erişebileceğiniz YÖK Atlas uygulamasını kullanabilirsiniz.

 

5-) Başvurdum ama beni arayan olmadı.

Rehberinin seninle iletişime geçmemesinin birkaç farklı sebebi olabilir. Bu sebeplerin ilki sana uygun rehber bulunamamış olmasıdır. Her ne kadar Tercih Rehberliği kapsamında 150 farklı üniversite ve 170 farklı bölümden yaklaşık 2000 rehber hizmet verse de aday yoğunluğu ve bazı bölümlerdeki rehber eksiğimiz dolayısıyla sana uygun bir rehber atayamamış olabiliriz.

İkinci olarak da rehberin gündeliş işlerinin yoğunluğu sebebiyle seni aramayı geciktirmiş olabilir. Rehberimizin seni aramakta gecikmesi durumunda ona her 12 saatte bir hatırlatma mesajı gönderdiğimizi bilmeni isteriz. Eşleştirmenin 48 saati geçmesi halinde ise rehberini arıyor eğer ulaşamazsak seni başka bir rehber ile eşleştiriyoruz.

Üçüncüsü ise tercih döneminin heyecanı ile acele ediyor olabilirsin :) Tercih Rehberliği olarak rehberlerin adaylar ile 24 saat içinde iletişime geçmesini arzuluyoruz ve 24 saat dolmadan rehbere herhangi bir bildirimde bulunmuyoruz.

 

6-) Ben A okulundan rehberle görüşmek istedim fakat B okulundan bir rehber bana atanmış.

Tercih Rehberliği'nin öncelikli amacı bölümler hakkında üniversiteli adaylara güncel ve doğru bilgileri rehberleri vasıtasıyla aktarmaktır. Her ne kadar öncelikli olarak üniversite-bölüm eşleştirmesi yapsak da bazı durumlarda sadece bölüme göre eşleştirme yapıyoruz. Zira her okuldan ve her bölümden rehberimiz mevcut değil. Bu sebeple A okulunun X bölümünde okuyan rehberle görüşmek isterken sana B okulunun X bölümünde okuyan rehberi yönlendirmiş olabiliriz.

to top

Copyright © 2020 Nasrettin Güneş. Bütün hakları saklıdır.